Orvosi kamara: Veszélyezteti az ellátásbiztonságot az egészségügyi törvénytervezet, nem támogatják
Ez eddig a legerősebb ellenvéleményük a javaslatról.
Ez eddig a legerősebb ellenvéleményük a javaslatról.
A MOK néhány napja kapta meg véleményezésre az egészségügy átalakításáról szóló tervezetet. A Takács Péter államtitkárnak írt válaszukat csütörtökön hozták nyilvánosságra.
Hatalmas átalakítás jöhet, ami azt jelentené, hogy hétköznaponként 90 ezer emberre jutna egy orvos.
Az egészségügyi államtitkár a Mandinernek adott interjújában kezdte el megszellőztetni, min agyalnak a Belügyminisztériumban.
Az egyik legnagyobb gond most az egészségügyben a hozzáférési egyenlőtlenség – mondta Takács Péter.
Elkezdődött az ágazati stratégiai tervek kialakítása a Belügyminisztériumhoz került egészségügyi államtitkárságon, de nagy reformokra továbbra sem lehet számítani. Szakértők szerint az Orbán-kormánynak hiába volt rá 12 éve, továbbra is csak a politikai kockázatok csökkentését tartja szem előtt: a szakdolgozói munkaerőhiányt kezelik majd, de jelentős többletforrásokra nem számíthat az ágazat. Az Európai Unióban eközben a magyarok költenek a legtöbbet magánorvosokra – hiszen az alapellátásba nem jutnak be.
Az egészségügyi intézmények finanszírozásának változásáról beszélt Takács Péter államtitkár, aki arról is szót ejtett, hogy a kórházi nővérek esetében az alapfizetés alacsony, de a túlmunka viszonylag jól meg van fizetve.
Takács Péter szerint nem az önálló minisztérium erősíti az egészségügy érdekérvényesítő képességét, hanem a tárcavezető személye.
Az egészségügy a Belügyminisztérium alá került az új kormányzati struktúrában.
„Empatikusan, kellő rutinnal rendelkező kollégák rendezzék a lemondásokat.”